| AJANKOHTAISTA - AKTUELLT

Vad anser partierna?

KG har bett om svar på aktuella frågor inför valet.

1. Vad är den viktigaste frågan under kommande fullmäktigeperiod?

2. Hur ska staden klara sin ekonomi? Är ni villiga att rösta för skattehöjningar?

3. Vad är ni villiga att avstå ifrån i det ekonomiskt utmanande läget? Ge exempel på t.ex. service och fastigheter.

4. Vad kommer att vara fullmäktigeperiodens viktigaste investering (om stadsbanan inte räknas) och varför?

5. Fullmäktige beslutade 17.3 att det länge beredda ändringsförslaget för stadshuskvarterets detaljplan avslås. Det blir därmed inget så kallat ormhus i Grankulla. Hur kommenterar ni beslutet och hur vill ni att området ska se ut i framtiden?

6. Varför ska man rösta på ert parti?

SFP/RKP

1. Att stabilisera stadens ekonomi. Vi vill undvika skuldsättning för annat än investeringar och nedskärningar i skolor, dagvård, idrott och kultur.

2. Vi ska så länge som möjligt undvika att höja skatteprocenten. Vi kan inte acceptera en skatteprocent som är lika hög eller högre än i Esbo. Om de redan planerade sparåtgärderna inte räcker till för att balansera budgeten, kan SFP acceptera en liten justering av skatteprocenten hellre än att pruta på kvaliteten på den service staden erbjuder åt invånarna. Högklassiga skolor och dagvård, goda möjligheter till motion och idrott, samt ett rikt kulturutbud är det bästa sättet att hålla kvar våra nuvarande invånare och locka hit nya.

3. Utrymmena för stadens förvaltning är överdimensionerade och personalen kan omplaceras i stadens övriga fastigheter. Medborgarinstitutets kurser kan med förnuftig planering också ordnas i våra skolor så det går att avstå från Petra utan att verksamhetens kvalitet lider. Ishallen är gammal och dyr i drift och bör ersättas med en ishall ägd av föreningar, i synnerhet som de flesta av hallens användare kommer från annan ort.

4. Det nya finska lågstadiet är den i särklass största investeringen. Inom samma område, mellan Stationsvägen och Bembölevägen, bör en ny simhall byggas för att ersätta den gamla, som inte längre lönar sig att reparera.

5. Det var främst tack vare det mångåriga och sega motståndet från SFP:s fullmäktiggrupp som ormhusplanen till slut förkastades. Nu är det skäl att starta om planeringen från ett “tomt bord” och förutsättningslöst hitta en ersättande stadsplan som passar bättre in i stadsbilden och inte dominerar den. Och som samtidigt bättre kan genomföras i etapper, leder till överkomliga bostadspriser och också intäkter för staden.
Dessutom bör det vara möjligt att inom området hitta utrymme för seniorboende i en trevlig miljö med all service på närhåll.

6. SFP är den enda garanten för en levande tvåspråkighet i Grani. Vi är också det parti som i stadsplaneringsfrågor konsekvent har försvarat vår villastadskaraktär. Exemplen från närområdena i Esbo avskräcker och vi vill undvika alltför omfattande och högt byggande i centrum.

Samlingspartiet

1. Att balansera stadens ekonomi är det viktigaste målet under den kommande fullmäktigeperioden. Dessutom är viktiga frågor framsteg i planeringen och genomförandet av projektet som berör den finskspråkiga lågstadieskolan samt beslutet om detaljplanen för stadshuskvarteret.

2. Skattehöjningar ingår inte i Samlingspartiets balanseringsprogram. Åtgärder för att balansera stadens ekonomi har redan vidtagits i samband med genomförandet av budgeten för 2024, och dessa har gett goda resultat. Vi fortsätter att söka besparingar och effektiveringsåtgärder inom olika förvaltningsområden. Staden säljer eller hyr ut onödiga fastigheter som den äger till externa aktörer.

3. Stadens tjänster kommer inte att försämras, men deras funktioner och fastighetsanvändningen kommer att effektiveras, bland annat genom förbättringar inom digitala tjänster och artificiell intelligens där det är ändamålsenligt. Redan förra året var målet att minska stadens fastighetsinnehav, och det målet uppnåddes. Vidare planeras bland annat försäljning av koncernbolag till externa aktörer.

4. Renoveringen av fasaderna på Kasavuori skolcentrum samt nybygget för att ersätta den rivna A-flygeln kommer att genomföras under den kommande fullmäktigeperioden.
A-flygeln (mot Kasabergsvägen) har nått slutet av sin livslängd, och problemen med inomhusluften i denna delen av skolans lokaler har varit återkommande trots renoveringar. Renoveringen av skolcentrens fasader avslutar en långsiktig reparationsplan för dessa byggnader. Renoveringen av biblioteket innebär en förnyelse av kundutrymmena. Dessutom kan beslutet om investering i en ny finskspråkig lågstadieskola falla inom den kommande fullmäktigeperioden.

5. Sedan 2016 har planerna på en detaljplaneändring för stadshuskvarteret varit under arbete, men de visade sig vara för dyra att genomföra. Under processens gång har byggrätten minskats. Slutresultatet blev att utnyttjandegraden av byggrätten blev låg och att projektets genomförbarhet och lönsamhet försämrades. Vi anser därför att stadsstyrelsens förslag till fullmäktige om att avslå detaljplaneändringen är bra. Det nuvarande stadshuset uppfyller inte längre dagens behov ur ett funktionellt perspektiv och är i behov av en omfattande och kostsam grundrenovering. Samlingspartiet stöder en utveckling och ytterligare bebyggelse av stadshuskvarteret. Planläggningen av området bör inledas på nytt med nya målsättningar. Området ska bebyggas med bostäder som motsvarar stadens bostadsbehov. Dessa bostäder ska vara attraktiva och underlätta exempelvis för seniorer att flytta från egnahemshus till flervåningshus.
Samlingspartiet anser att byggande i centrum stärker hela stadens livskraft och säkerställer goda förutsättningar för service i Grankulla. Den framtida utvecklingen av stadshuskvarteret är en viktig del av stadens utveckling.

6. Vi utvecklar en levande och livskraftig stadskärna mitt i den gröna villastaden, där servicen fungerar väl. Vi håller beskattningen måttlig och ekonomin i balans. Skattebetalarnas pengar används ansvarsfullt, tjänster förbättras och verksamheten effektiveras. Vi värnar om närnaturen och den biologiska mångfalden. Vi skapar en företagsvänlig, välmående och trygg stad. Vi förbättrar invånarnas möjligheter till mångsidig motion och idrott. Vi samarbetar tätt med lokala föreningar och organisationer. Vi säkerställer hälsosamma och trygga skolor och daghem. Vi värdesätter kultur som en grund för välmående och främjar samarbete över språkgränserna.
Läs mer om vårt arbete för det gemensamma bästa på: www.kauniaistenkokoomus.fi

De gröna

1. Det är viktigt att Grankulla förblir en särpräglad och attraktiv stad mitt i huvudstadsregionen. Vi utmanas av social- och hälsovårdsreformens effekter på stadens ekonomi. Den finskspråkiga lågstadieskolan måste få tillräckliga och fungerande lokaler. Vi vill bevara och till och med förbättra Gallträsk och Kasaberget i deras nuvarande skick. Vi vill se till att de gröna korridorerna förenar våra gröna närområden.

2. De gröna i Grankulla har efter social- och hälsovårdsreformen betonat balansen mellan beskattning och inbesparingar. Vi vill bevara Grankulla attraktivt för nuvarande och nya invånare. Om vi sparar överallt på servicenivån är den fina staden inte längre den vi känner till idag.

3. Vi måste se på fastigheter med nya ögon: vad kan vi avstå från, vad kan vi utveckla, vad hyra ut och vilka nya användningsändamål kan vi hitta. Vi ska till exempel överväga att avstå från stadshuset.

4. Varje barn och ungdom är viktig. Vi erkänner och stödjer alla språkgrupper och olika barn likvärdigt. Alla barn har rätt till ändamålsenliga och hälsosamma skolbyggnader. Vi behöver en bra lösning för den finskspråkiga skolbyggnaden. Stadens egna byggnader har en viktig roll i främjandet av effektiva energi- och materiallösningar.

5. Stadshuskvarteret kunde vara en modell för hållbar utveckling och cirkulär ekonomi. Stället har så pass goda kollektivtrafikförbindelser att man där kunde planera boende, butiker på gatunivå, en lekpark och bevara Junghansparken. Det borde finnas olika gångvägar genom området samt utrymmen för småföretag.

6. Vi bygger ett grönt och trivsamt Grankulla. Vi bygger framtiden för kommande generationer. Vi främjar motionens glädje och livskvalitet genom hobbymöjligheter med låg tröskel. Vi erkänner kulturell mångfald och främjar tjänsterna på olika språk. Vi främjar en stark lokal ekonomi – även cirkulär ekonomi. Vi främjar kommuninvånarnas deltagande i beslutsfattandet, vilket innebär även öppen och uppskattande diskussion över språkgränserna.

Sannfinländarna

1. Att balansera ekonomin, säkerställa välfärdstjänster samt planläggning (byggandet av ett nytt skolcentrum/en ny simhall samt stadshuskvarteret).

2. Enligt våra valteman bör staden sanera sin ekonomi utan att höja skatteprocenten. Staden kan exempelvis avstå från fastigheter som orsakar onödiga kostnader och bidrag som inte hör till stadens grundläggande verksamhet, planlägga med hänsyn till stadens inkomstmöjligheter, minska byråkratin och överlappande verksamheter på grund av tvåspråkighet, skära ner onödiga utgifter genom att fokusera på basservice samt effektivisera organisationernas verksamhet och minska kostnaderna. Dessutom kan stadens livskraft stärkas genom effektivare serviceproduktion, prioritering av investeringar och hantering av personalkostnader. En balanserad ekonomi kräver att intäkterna ökar och utgifterna hålls under stram kontroll, samtidigt som tjänsternas kvalitet upprätthålls och stadens attraktionskraft bevaras.

3. Se ovan. Dessutom kan icke nödvändiga investeringar skjutas upp, ineffektiva eller underutnyttjade tjänster minskas, personal- och administrationskostnader sänkas (t.ex. genom att skjuta upp nyrekryteringar, skära ner administrativa överlappningar och utnyttja distansarbete), energibesparingsåtgärder genomföras samt tomma lokaler säljas.

4. Banan samt planläggningsbeslutet för byggandet av ett nytt skolcentrum och en simhall, vilka är de största investeringarna.

5. Vi är det enda partiet som har föreslagit ett alternativ till ormhusprojektet i fullmäktige och vi har inte understött den föreslagna detaljplanen för ormhusområdet i samhällstekniska och byggnadsutskottet. Punkthuslösningen är på många sätt ett bättre alternativ. Vi har sammanställt ett uttalande om detta med motiveringar: https://kauniainen.perussuomalaiset.fi/kannanotto/ei-kaarmetaloa/
En rationell detaljplan kan öka stadskärnans attraktionskraft och service samt vitalisera centrum.

6. Sannfinländarna arbetar aktivt och professionellt i olika förtroendeuppdrag. Vi har varit mycket aktiva med att lägga fram förslag, korrigera beslutsförslag och föråldrade arbetsmetoder samt säkerställa att besluten är ekonomiska, korrekta och rättvisa. Vi har främjat invånarnas intressen och öppenhet snarare än att driva politik för politikens skull. Vi strävar efter att trygga de lokala tjänsterna och föra fram invånarnas synpunkter. Genom att rösta på Sannfinländarna i Grankulla kan du påverka så att stadens tjänster och invånarnas förmåner förblir i centrum för beslutsfattandet.

KD

1. Att upprätthålla och utveckla en hållbar kommunal ekonomi samt säkerställa resurserna för småbarnspedagogiken.

2. Genom att effektivisera tjänsteproduktionen, bland annat genom att skära ner på överlappningar utan att tumma på servicenivån. Genom att noggrant prioritera investeringar. Genom att stärka näringslivet för att bredda skattebasen. Skattehöjningar ser vi som en sista utväg när alla andra effektiviseringsåtgärder har vidtagits. Ansvarsfull ekonomisk förvaltning skapar trygghet inför framtiden.

3. Genom att skära ner på överlappande administrativa funktioner och byråkrati. Genom att söka synergieffekter mellan de finsk- och svenskspråkiga tjänsterna. Genom att skjuta upp icke-nödvändiga investeringar. Vi prioriterar dock att upprätthålla kvaliteten på basservicen och att särskilt trygga välmåendet för barn, unga och äldre.

4. Nybyggnaden av Mäntymäki skola. Det är en satsning på en högklassig undervisning i moderna lokaler som möjliggör även framtida tillväxt.

5. Beslut fattas alltid utifrån den information som finns tillgänglig vid den givna tidpunkten. I förändrade omständigheter är det naturligt att söka nya lösningar som får bredare acceptans. Det står klart att kvarteret är ett av Grankullas mest attraktiva områden, och det kan inte lämnas oanvänt. Det får inte bli en relik från det förflutna, utan området måste utvecklas för att möjliggöra framtida potential.

6. Kristdemokraterna har varit en del av Grankullas kommunalpolitik i fyra decennier och har alltid arbetat för en mänskligare vardag. Oavsett om det gäller barn, unga, personer i arbetsför ålder eller äldre har vi strävat efter lösningar som stödjer varje grupp utifrån deras behov. Vi vill arbeta för en livskraftig kommun och region (bland annat genom att värna om en hållbar ekonomi) och för invånarnas välmående. När du röstar på Kristdemokraterna, röstar du för din framtid.

SDP

1. Vilken strategi, särskilt vilka medel, ska staden använda för att säkerställa en hållbar ekonomi och en god servicenivå? – Vi vill bevara Grankulla som en lugn och trivsam stad där det är bra att bo och leva.

2. Den nuvarande strategin, där ekonomin balanseras genom befolkningstillväxt och de planändringar samt fastighetsförsäljningar som det medför, fungerar inte längre. Vi behöver alltså en ny strategi. Särskilt investeringar i skolbyggnader borde skjutas upp och bättre lösningar övervägas. Vi stöder inte nedskärningar av personal inom småbarnspedagogik eller undervisning, eftersom det skulle försämra arbetsförhållandena för personalen samt elevernas inlärningsresultat – dessa borde tvärtom förbättras. Vi ser måttliga skattehöjningar som en möjlighet för att bevara högklassiga tjänster.

3. Det bör utredas på nytt om det verkligen är nödvändigt att bygga en ny skolbyggnad för den finskspråkiga grundskolan, eller om de finsk- och svenskspråkiga skolorna kunde placeras annorlunda i stadens befintliga lokaler. Vi kan överväga att sälja Villa Frosterus om marknadsläget är gynnsamt och Grankulla måste balansera sin ekonomi. Vi vill dock inte avstå från biblioteket, Petra (som medborgarinstitutets lokal) eller simhallen.

4. Just nu finns inget behov av stora investeringar. Vi förespråkar att befintliga byggnader hålls i gott skick och fortsätter användas i stället för att rivas och ersättas med nybyggen, även ur ett hållbarhetsperspektiv. Alternativet att placera stadens funktioner annorlunda i befintliga lokaler borde också övervägas, särskilt eftersom en del av stadens uppgifter och personal har överförts till välfärdsområdet.
Vi föreslår en investeringssatsning på utveckling av strategiskt beslutsfattande och annan beslutsprocess (inklusive produktion av nödvändig information). Vi lade 2023 fram en fullmäktigemotion om detta.

5. Inför det kommande valet beslutar man att avbryta det så kallade ormhusprojektet, som var avsett att genomföra stadens strategi och särskilt dess ekonomiska mål. Invånarna stödde ju inte heller projektet.
Nu bör man först utreda hur invånarna skulle vilja se området i framtiden. Stadshuset med dess omgivning bör bevaras.

6. Vi är ett finsk- och svenskspråkigt parti med värden som frihet, demokrati, jämlikhet, rättvisa och solidaritet, trygghet, arbete och företagande samt naturen. Dessa värden styr vårt beslutsfattande. Vi vill främja gemenskap, öppet och faktabaserat beslutsfattande samt stadens roll som en ansvarsfull arbetsgivare. Det är också viktigt att garantera lättillgängliga bildningstjänster, såsom medborgarinstitutet och biblioteket, för alla Grankullabor.

Liberalpartiet

1. Den viktigaste frågan under den kommande fullmäktigeperioden är invånarnas trivsel mitt i de strukturella och infrastrukturella förändringarna. Samtidigt är det viktigt att stegvis främja planeringen av en ny finskspråkig skola, säkerställa en fungerande infrastruktur och en hållbar ekonomi samt stödja ett positivt företagarklimat. Grankulla ska förbli en bra plats för alla sina invånare.

2. Stadens ekonomi kan hållas i balans genom att undvika överlappningar, göra digitala tjänster smidigare samt stödja ett fungerande näringsliv och uppmuntra invånarna till företagande. I Grankulla finns redan kapital och kompetens, och en positiv atmosfär uppmuntrar till investeringar och uppkomsten av nya företag.
När det gäller skattehöjningar måste situationen bedömas från fall till fall. I första hand förespråkar vi inte skattehöjningar, men det är viktigt att ha situationsmedvetenhet om det krävs för att balansera ekonomin.

3. I en ekonomiskt utmanande situation är det viktigt att utvärdera vilka tjänster som är mer ändamålsenliga att producera privat och se över dessa. Även stadens fastighetsanvändning kan granskas, men fastigheterna bör inte vara det första sparmålet. I första hand bör resurser riktas effektivt, överlappningar elimineras och digitala lösningar utnyttjas bättre innan man börjar skära ner på tjänster eller avstå från fastigheter.

4. Den viktigaste investeringen under fullmäktigeperioden kommer att vara planeringen och genomförandet av en ny finskspråkig skola samt utvecklingen av övrig stadsinfrastruktur. Skolan är en central investering eftersom högklassig undervisning och moderna lokaler skapar grunden för barns och ungas välmående samt stadens attraktionskraft. Dessutom är det viktigt att säkerställa en fungerande infrastruktur som stöder smidig rörlighet, tillgång till tjänster och stadens långsiktiga tillväxt.

5. Fullmäktiges beslut var rätt i denna situation. Även om det fanns ett tydligt behov av att utveckla stadshuskvarteret, var den ursprungliga planen inte ekonomiskt hållbar. Det är viktigt att beslut fattas med hänsyn till både de ekonomiska realiteterna och invånarnas samt stadens långsiktiga intressen.
För kvarterets framtid vore det bra att överväga alternativ som stöder centrumets livskraft och stadens mål utan orimliga ekonomiska risker. Lösningarna bör möjliggöra mångsidig användning, där boende, tjänster och stadsbildens utveckling förenas med respekt för Grankullas särprägel. I denna process är det viktigt att föra en öppen dialog med invånare och experter för att hitta en hållbar och genomförbar lösning.

6. Grankullas invånare ska rösta på Liberalpartiet eftersom vi är en frisk fläkt i det finländska politiska landskapet. Vi har bred kompetens, tror på individens frihet och en effektiv förvaltning samt driver rättvisa och framtidsinriktade lösningar. Det lönar sig att bekanta sig med valkompasser, eftersom de ger en bra möjlighet att jämföra kandidater och deras åsikter samt ger värdefull information om deras tankesätt och prioriteringar.

ÖVERSÄTTNING, KÄÄNNÖS: PATRICIA HEIKKILÄ

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *